Historia Parafii

Historia parafii pw. św. Jana Kantego

1458411116_56.jpeg

Budynek, który dzisiaj jest świątynią  pw. św. Jana Kantego pierwotnie był stodołą. Tak było przed II wojna światową i taki stan trwał przez wiele lat po jej zakończeniu. Dorośli  parafianie, pamiętają dziecięce zabawy na sianie i słomie w obecnej świątyni. Z czasem stodoła stała się budynkiem gospodarczym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Słupsku – trzymano tu różne nieużyteczne urządzenia medyczne.

W roku 1990 budynek (stodoła) został nieodpłatnie przekazany ogromnej obszarowo parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby służył dla celów sakralnych. Ówczesny proboszcz, ks. Jan Wszołek, przy zaangażowaniu wiernych osiedla, uporządkował część budynku i przygotował do odprawiania Mszy św. w niedzielę o godz. 10.00. Budynek poświęcił – 28 października 1990 r. –ówczesny ordynariusz Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, biskup Ignacy Jeż. Po roku działalności, 1 września 1991 r., została erygowana parafia pw. św. Jana z Kęt - patrona profesorów i studentów. Na terenie nowej parafii znajdowała się bowiem uczelnia  – Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Słupsku ( dziś Akademia Pomorska). Na mocy dekretu księdza biskupa Ignacego Jeża został mianowany proboszcz nowej parafii, ks. Antoni Tofil, dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. To on – miał wówczas 6 lat kapłaństwa - rozpoczął tworzenie całej struktury parafialnej. Budynek stodoły został zaadoptowany na część kościoła (świątyni) i część plebanijno - katechetyczną. Architektami tej adaptacji byli państwo Danuta i Jerzy Skołysz oraz  pan Krzysztof  Pejas. Pierwszy chrzest miał miejsce  22 września 1991 r., a pierwszy ślub 14 września 1991 r. Parafia zasłynęła w Słupsku, w mieście mającym około 100 tysięcy mieszkańców, przepięknymi dekoracjami świątecznymi. Wielu mieszkańców miasta przybywało, by obejrzeć bożonarodzeniową szopkę w kościele, w którym wszędzie było rozsypane siano i słoma. Aby zdobyć pieniądze na remont budynku i by zintegrować młodą wspólnotę  rozpoczęto parafialne pikniki. Pierwszy odbył się 6 czerwca 1996 r., na tak zwanym placu węglowym. Integracji służyły piesze pielgrzymki do Częstochowy, wyjazdy na spotkania Taize, bale charytatywne. Te i inne działania księdza proboszcza i zaangażowanych parafian – szczególnie członków Caritas - sprawiły, że młoda parafia stała się słynna w mieście i okolicy. Mówiło się o niej :  "Przyjazna ludziom". W pracę  parafii dzielnie angażowali się księża wikariusze, od 1992 r. jeden, a od 2005 r. dwóch.

1458411116_45.jpeg

Po 17 latach niełatwej, ale pięknej pracy, ksiądz biskup Edward Dajczak, przeniósł dotychczasowego proboszcza, księdza Antoniego Tofila do parafii katedralnej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie. Nowym proboszczem został ksiądz Andrzej Skibiński.

W ostatnich latach świątynia wzbogaciła się o organy ( maj 2009 ) i nowe konfesjonały

( listopad 2011 ). Odnowiona została elewacja budynku ( maj 2010 ). Na wieży świątyni równocześnie zawisł dzwon o wadze 580 kg., o nazwie „Teresa" oraz zegar  ( lipiec 2012 ).

Parafia obecnie liczy około 6500 tysiąca mieszkańców. Obejmuje wszelkie formy życia modlitewnego, duszpasterskiego, katechetycznego i administracyjnego.

Specjalną troską duszpasterską otacza młodzież akademicką, Dom Pomocy Społecznej „Leśna Oaza" i schronisko dla bezdomnych im. św. Brata Alberta. Do parafii należy miejscowość Krępa z kaplicą pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W Słupsku parafię stanowią ulice: Akacjowa, Aluchny-Emelianow, Arciszewskiego, Awstrica, ks. Brzóski, Bogdanowicza, Brzozowa, Bukowa, Bytnerowicza, Cisowa, Czaplińskiego, Dębowa, Gdyńska, Głogowa, Grzybowa, Hubalczyków ( bez nr. 10 ), Jałowcowa, Jarzębi­nowa,  Jaśminowa, Jaworowa, Jesionowa, Jodłowa, Kalinowa, Kasz­tanowa, Konwaliowa, Krajewskiego, Kwapisza, Leszczynowa, Leśna, Łady-Cybulskiego, Modrzewiowa, Olchowa, Parkowa, Pogodna, Posmykiewicza, Poziomkowa, Prądzyńskiego, Pułaskiego, Racławicka, Repelowskiego, Sojki, Sosnowa, Spacerowa, Sucharskiego, Sułkowskiego, Szafranka, Szarmacha, Świerkowa, Topolowa, Trzeciak, Wierzbowa, ks. Ziei, Żurawinowa.

1458411641_42.jpeg

1458411116_97.jpeg